Domů Těhotenství Těhotenství týden po týdnu Porod Šestinedělí Péče o dítě
dudlík a mimino

Dudlíky jsou často pro dítě nepostradatelnou pomůckou

Dětské dudlíky patří často mezi nepostradatelné pomůcky, protože s nimi můžete snadněji utišit díte. Nejčastěji jsou silikonové a plastové s různými ozdobami nebo dokonce i se jménem. Jaký je ten nejlepší? To zjistíte až podle zkušeností, protože každému dítěti se bude líbit jiný. Není ale vhodné jej namáčet do alkoholu, cukru nebo olíznout matkou.

novorozenec

Toxoplazmóza v těhotenství – co byste měla vědět

Toxoplazmóza je infekce, kterou můžete chytit při konzumaci syrového masa, nedostatečnou hygienou nebo častý je i přenos od koček. Důležitá je včasná diagnostika a následně správná léčba. Vyléčená toxoplazmóza nezanechá následky, ale je nutná vhodná terapie, jinak se mohou následky projevit. Naštěstí se tato infekce nevyskytuje tak často.

prášekna praní pro děti

Jak prát kojenecké oblečení, prádlo a pleny?

Praní kojeneckého oblečení je nutné věnovat dostatek pozornosti, protože klasické prášky by mohly pokožce dítěte uškodit, jsou příliš silné. Vhodnější jsou přímo prášky na praní pro děti nebo ekologické přípravky. Také byste měli zapomenout na aviváž, která je kvůli složení složení nevhodná. Vybírejte speciální prací přípravky pro děti nebo alespoň ekologické prášky.

těhotná žena

Cerkláž děložního hrdla pomůže donosit dítě

V těhotenství se občas provádí menší zákrok v narkóze, aby se zabránilo potratu nebo předčasnému porodu. Jedná se o cerkláž děložního hrdla. Hrdlo je zpevněno stehem, který je před porodem vytáhnut. Poté musí žena být v klidu a dávat na sebe pozor. Jak tento zákrok probíhá a proč se vůbec dělá?

dítě si hraje s hračkou

Jak vybrat vhodné hračky pro miminko?

V obchodech najdeme mnoho různých hraček, zdaleka ne všechny jsou pro děti vhodné. Některé jsou nebezpečné, jiné jsou určené pro starší děti. Jak vybrat vhodné hračky? Ze začátku stačí jednoduché a barevné hračky, časem je lepší pořídit hračky, které budou pro dítě přínosné.

oblečené dítě do zimy

Víte, jak správně obléct dítě v zimním období?

Zima je opět tady a rodiče často své děti zbytečně oblečou do příliš teplého oblečení. Děti jsou pak díky tomu více nemocné, neboť se nedokáží srovnat se studenými a domácími teplotami. Je tedy vhodné je obléct prostě tak akorát, aby jim nebylo ani horko, ale ani zima. Co to ale přesně znamená?

novorozenec

Rok 2014 je plný změn - porod s porodní asistentkou a ambulantní porod

Nový rok 2014 je plný změn a to se týká i porodů v nemocnici a doma. Konečně byl zaveden ambulantní porod a porod jen s porodní asistentkou. Zjistěte si co nejdříve, co všechno se změnilo, ať máte o tom co nejvíce informací. Podívejte se na podrobnosti.

těhotná žena a lékař

Hamiltonův hmat na vyvolání porodu

Někdy se dítěti prostě nechce jít ven a místo léků na vyvolání porodu se používá Hamiltonův hmat. Jedná se o úkon, během kterého se odloupne vak blan od děložní stěny a tím se vyvolá činnost dělohy. Tento výkon může být bolestivý a měl by se provádět se souhlasem rodičky.

žena jí zdravě

Rady a tipy, jak pozitivně ovlivnit plodnost

V dnešní době má řada párů problémy s početím, často za to může stres, špatná životospráva, nedostatečný pohyb nebo pozdní věk. Co takhle to změnit, uvidíte, že se vám to brzo podaří. Důležité je neudělat z oplodnění vědu a povinnost, naopak si všechno okolo užívejte.

dítě spí

Informace a rady pro zdravý spánek novorozeňat a kojencu

Jakmile si donesete miminko z porodnice, prospí snad celý den. Postupně se potřeba spánku snižuje a dítě se naučí pravidelnosti. Je lepší postýlka nebo je vhodnější, aby dítě spalo mezi rodiči v posteli? Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, nezapomeňte, že zdravý spánek miminka je velmi důležitý.

strie na břiše

Strie a jak zabránit jejich vzniku v těhotenství

Ženy se často obávají, že kvůli těhotenství se jim na břiše objeví nevzhledné strie a budou mít tak navždy zničené břicho. Krémy na strie sice slibují, že se strie neobjeví, ale jak víme, často ani ty nejdražší krémy jim nezabrání. Co ale může alespoň trošku pomoct?

žena má stahy

Víte, kdy jet do porodnice?

Podívejte se, podle jakých příznaků poznáte tu nejlepší dobu na to, abyste jela do porodnice. Pokud to ještě nevíte, podívejte se na následující rady, které znamenají, že byste měla někoho poprosit, ať s vámi už konečně jede. A také nezapomeňte na tašku s potřebnými věcmi.

červená řepa s rýží

Červená řepa s rýží, recept na příkrm

Připravte výborný příkrm z červené řepy, který se může dávat již od 8. měsíce. Jedná se vlastně o také rizoto, které si vaše dítě zamiluje. Pokrm připravíte za chvilku a navíc řepa je velmi zdravá.

žena cítí kopání dítěte v břichu

Už kope? Kdy můžete cítit první kopání miminka?

Nastávající maminky často čekají na to, až se jim dítě poprvé ozve kopáním. Pohyby v břiše prokazují, že dítě je živé. Předtím se to dalo určit pouze pomocí ultrazvuku a teď si to může budoucí maminka či tatínek ověřit i dotykem. Dítě se kopáním hlásí v pravidelných intervalech. Jaká je odpověď na velmi častou otázku, která zní: kdy ucítím první pohyby miminka?

matka leží s dítetem

Bonding by se neměl podceňovat

Bonding (propojení, připoutání, zlatá hodinka, porodní radost) je založen vazbách dítěte a matky bezprostředně po porodu. Vztah matky a dítěte se utuží a navíc se podpoří další průběh porodu (jedná se totiž o podporování čtvrté doby porodní). Kontakt matky s dítětem při tomto procesu velmi prohloubí, což přinese jen výhody.

< 4 >