Domů Těhotenství Těhotenství týden po týdnu Porod Šestinedělí Péče o dítě

Jména pro miminka - dívčí jména

Vydáno: 22. června 2012 v kategorii Těhotenství, napsala Adéla Jánská.

Jména pro miminka - dívčí jména

Vybrat jméno pro miminko je nelehkým úkolem nejen pro rodiče, ale i případně pro sourozence. Jméno bude mít vaše dítě navždy, proto je nutné vybírat jméno s rozumem. Podívejte se na nejoblíbenější dívčí jména klasická i exotická. Jaké jméno vyberete pro dceru? Nebudou se jí kvůli němu děti ve škole smát?Vybírání jména je velmi složitou činností, která často trvá i několik měsíců. Během této doby se budete snažit najít to nejlepší jméno, budete hledat pro a proti a možná se budete muset kvůli jménu i hádat. Sice nejjednodušší je dát křestní jméno po mamince, po tatínkovi (v ženské verzi), po příbuzném, ale ne každému se tato možnost líbí. Můžete sáhnout po české klasice nebo zvolit exotické netradiční jméno.

Pro dítě je nutné vybrat jméno do půl roku věku dítěte, takže pokud byste během těhotenství na nic nepřišli, můžete jej zvolit později.
Vybírat holčičí jméno můžete i takové, které není v kalendáři. Je ale nutné vybrat jméno, které existuje v zahraničí nebo v Česku. Nemůžete mu dát zkomoleninu nebo zdrobnělinu. Výběr jména se řídí matričním zákonem. Poradí vám na matrice nebo si můžete koupit nebo půjčit (v knihovně, na matrice) knihu jmen - Jak se bude vaše dítě jmenovat od PhDr. Knappové, které obsahuje na 14 000 jmen.

Nejčastější jména v roce 2014

Tato jména jsou nejčastější: Tereza, Eliška, Adéla, Anna, Natálie, Karolína, Barbora, Lucie, Kristýna, Veronika, Kateřina, Nela, Klára, Nikola, Viktorie, Ema, Michaela, Sofie, Aneta, Marie, Julie, Sára, Laura, Anežka, Markéta, Vanesa, Denisa.

Klasická křestní jména

Jak lze vidět ze seznamu, tak pořád jsou mezi nejčastějšími jmény pro holčičky klasická jména. Lze však vidět pronikání cizích jmen do těch nejčastějších.
Mezi další klasická jména pro holky můžeme ještě zahrnout:
Jana, Eva, Hana, Lenka, Věra, Kateřina, Alena, Petra, Jaroslava, Martina, Ludmila, Helena, Jitka, Zdeňka, Ivana, Jarmila, Monika, Jiřina, Zuzana, Markéta, Marcela, Dagmar, Dana,…

Nebo zvolit netradiční jméno?

Netradiční a exotická jména se těší poslední dobou velké oblibě. Maminky nechtějí pojmenovat svou dceru klasickým jménem, které má téměř každý a chtějí zvolit originální jméno. Podívejte se některá oblíbená netradiční jména:
Lilien, Mia, Ella, Rozárie, Emily, Thea, Elen, Ela, Lara, Stella, Sophia, Leontýna, Laura, Isabella, Stela, Zoe, Melissa, Maya, Adina, Justýna, Nella, Sophie, Amélie, Vivien, Evelína, Isabel, Teodora, Amálie,...

Pochlubte se, jaké jméno jste zvolila pro vaši dceru?