Domů Těhotenství Těhotenství týden po týdnu Porod Šestinedělí Péče o dítě

Hexavakcína - povinné očkování

Vydáno: 26. června 2012 v kategorii Péče o dítě, napsala Adéla Jánská.

očkování

Hexavakcína je vakcína, která je určena pro ty nejmenší. Podává se ve třech dávkách a chrání proti šesti nemocem (záškrt, tetanus, dávivý kašel, hepatitida B, haemophilus influenzae, dětská obrna). Jaké mohou být u této vakcíny nežádoucí účinky a co obsahuje? Kdy se přesně podává? Podívejte se na podrobnější informace o této vakcíně, která je plně hrazena ze zdravotního pojištění.Hexavakcína (Infanrix hexa) skládající se z antigenů proti šesti základním nakažlivým nemocem (záškrt, tetanus, dávivý kašel, dětská obrna, haemophilus influenzae typu b, hepatitida B) se podává se intramuskulárně (do svalu) a první dávka ze tří se aplikuje mezi 9. a 12. týdnem. Důležité je, aby dítě bylo při aplikaci zcela zdrávo. Pokud není, tak se očkování odkládá. Také je možné se domluvit s pediatrem na odkladu očkování o několik týdnů či měsíců, někdy je ale nutné na tom dost razantně trvat. Mnoho maminek se domnívá, že je pak zátěž pro tělo menší.

Doporučuje se očkovat schématem 2+1. První dávku dítě dostává od 9. týdne, další zhruba za dva měsíce a poslední po 11. měsíci.

Vedlejší účinky očkování

Ještě před pár lety se očkovalo dítě postupně (stačí se jen podívat do vašeho očkovacího průkazu) a nyní se malému děťátku aplikují očkovací látky najednou proti 6 nemocem, což malý organismus moc nepotěší.

Očkování hexavakcínou je v Česku povinné, pokud rodiče odmítají dítě naočkovat, hrozí jim pokuta. Mnoho rodičů argumentuje tím, že se dítě očkuje touto (prý šetrnější) vakcínou a náhle po ní nebo časem vznikají různá onemocnění kvůli tomu, že oslabuje imunitu.

Nežádoucí účinky podle letáku

Všechny léky i vakcíny mají nežádoucí účinky, které jsou uvedeny v příbalovém letáku. V případě reakcí vyhledejte neprodleně lékaře a nahlaste reakci pediatrovi.
Alergické reakce jsou po podání injekce časté (vyrážky, otok obličeje a kolem očí, problémy s dýcháním a polykáním, pokles krevního tlaku, ztráta vědomí).
Po 2 - 3 dnech po očkování může nastat kolaps, stav bezvědomí, ztráta vědomí, záchvaty (s možnou horečkou).

Další nežádoucí účinky

Velmi časté (více než 1 z 10) - pocit únavy, ztráta chuti k jídlu, teplota 38°C a vyšší, plačtivost, pocit podráždění, neklid, otoky, bolest a zarudnutí v místě vpichu.
Časté (méně než 1 z 10) - průjem, nevolnost - zvracení, teplota nad 39,5°C, nervozita, otok v místě vpichu (větší než 5 cm), zatvrdnutí v místě vpichu.
Méně časté (méně než 1 ze 100) - kašel, ospalost, rozsáhlý otok končetiny, kde se aplikovalo vakcína.
Vzácné (méně než 1 ze 1 000) - vyrážka.
Velmi vzácné (méně než 1 z 10 000) - zduření uzlin (krk, podpaží, slabiny), delší pauzy během dýchání u předčasně narozených, apnoe, otoky obličeje a s tím spojené obtíže při polykání a dýchání, svědění kůže, puchýřky v místě vpichu.

Složení hexavakcíny

Maminky často zjišťují, co obsahuje tato vakcína. Vzhledem k tomu, že se jedná o očkování proti šesti onemocněním, není látek zrovna málo. Podívejte se na složení, které uvádí příbalový leták:

Léčivé látky:
Diphtheriae anatoxinum
Tetani anatoxinum
Antigeny Bordetelly pertussis: Pertussis anatoxinum, Haemagglutininum filamentosum, Pertactinum
Antigenum tegiminis hepatitidis B
Virus poliomyelitis (inaktivovaný) - typus 1 (kmen Mahoney), typus 2 (kmen MEF-1), typus 3 (kmen Saukett)
Haemophilus influenzae typus b polysaccharidum (polyribosylribitoli phosphas)
conjugata cum tetani anatoxinum jako nosným proteinem

Pomocné látky:
Prášek Hib: bezvodá laktóza
Suspenze DTPa-HBV-IPV: chlorid sodný (NaCl), kultivační médium 199 obsahující hlavně aminokyseliny, minerální soli, vitamíny a voda na injekci

Kolik stojí tato vakcína?

Hexavakcína je plně hrazena ze zdravotního pojištění. Pokud ji kupujete jako samoplátce, tak se jedná o cenu 1 500 Kč za jednu dávku.

Doporučené schéma

Z počátku bylo doporučená očkovací schéma 3+1, zjistilo se však, že dobře funguje i 2+1. To znamená, první rok se aplikují 2 nebo 3 vakcíny a v druhém pak další. Na průběhu očkování je nutné se domluvit s pediatrem.

Aktuální platná vyhláška č. 537/2006 Sb. určuje, že se očkuje ve schématu 2+1 a zhruba v tomto období:

  • 9. týden věku - 1. dávka
  • 17. týden věku - 2. dávka
  • 11. - 13. měsíc věku - 3. dávka

U nedonošených dětí se očkuje schématem 3+1, v případě kontraindikace na některou ze složek vakcíny se očkuje alternativní očkovací látkou a v případě nevyhovujícího zdravotního stavu dítěte se smí očkovat později.

Nikdo nepopírá, že je nutné nechat dítě očkovat proti některým nemocem, ale opravdu jsou nutné všechny?
Víte, že hepatitida B se přenáší pohlavní stykem, krví, slinami nebo drogami? Nemocná matka může nakazit své dítě, ale v jiných případech to moc nejde... V mnoha zemích je právě toto očkování nepovinné až na děti s rodiči s touto nemocí. Je tedy doopravdy nutné proti němu všechny děti očkovat?

Mělo vaše dítě nějaké nežádoucí účinky po aplikaci tohoto očkování?

Pokud nechcete dítě nechat očkovat touto vakcínou, můžete zvolit novou vakcínu, která se jmenuje Hexacima.

Poznámka: číslo stahované šarže vakcíny je A21CB191B.