Domů Těhotenství Těhotenství týden po týdnu Porod Šestinedělí Péče o dítě
novorozenec - holčička

Neodkládejte těhotenství až na potom, ať vůbec nějaké je

Je celkem těžké skloubit školu, následně kariéru s dítětem, proto mnoho žen odkládá těhotenství na dobu, až budou mít rozjetou kariéru, procestují svět a něco zažijí. K tomu je nutné najít i partnera. Ovšem biologické hodiny se nedají zastavit a ve vyšším věku může být těhotenství velmi rizikové. Víte, co všechno hrozí?

dítě v autosedačce

Jak správně vybrat dětskou autosedačku?

Dětské autosedačky se používají nejen kvůli bezpečnosti, ale také zákonu. Právě kvůli bezpečnosti byste měli věnovat dostatek pozornosti při jejím výběru pro své dítě. Při případné nehodě i při běžné jízdě by měla dokonale ochránit dítě, proto se nesmí tato koupě podcenit. Podívejte se na tipy, jak a co koupit.

těhotná jí

Víte, kolik během těhotenství přiberete?

Těhotenství je spojené s přibíráním, protože v těle roste nový tvor a celé tělo se mění. Kolik přesně přiberete, je ovlivněno nejen stravou, ale i geny a současnou kondicí. Pravidlo, že nastávající maminka přece musí jíst za dva, vůbec neplatí, protože by měla jíst jen o trošku něco navíc. Víte ale, kolik je ideální váhový přírůstek?

v porodnici

Kristellerův manévr - Kristellerova exprese

V Česku stále obvyklé skákání, tlačení loktem nebo rukama na břicho při porodu se ve vyspělém světě vůbec neprovádí. Mnoho žen si tuto metodu ale pochvaluje, protože by bez ní dle svých slov nemohly porodit. Avšak problémy vzniknou kvůli špatné poloze nebo špatnému tlačení.

dítě s dudlíkem

Jak odnaučit dítě zvyku na dudlík rychle a bez pláče

Často to vypadá, že dítě se bez dudlíku neobejde a že není možné jej odnaučit zbavit se tohoto návyku. Ovšem, když na to půjdete chytře, vaše dítě se velmi rádo s dudlíkem rozloučí a už jej nebude znovu chtít. Důležité je, abyste byla trpělivá, dítě chválila a vhodným způsobem se s dudlíkem rozloučili.

těhotná žena je spokojená

Jak překonat strach z porodu

Porodu se mnohé ženy bojí, prvorodička neví, co čekat a další mohou mít špatné vzpomínky kvůli vícero důvodům. Důležité je najít si porodnici, ve které vyjdou vstříc vašim požadavkům, nebudou vám provádět výkony, které nechcete a obecně se budou chovat slušně bez urážek a ponižování.

těhotná žena

Těhotenství trimestr po trimestru – co můžete očekávat?

Těhotenství obvykle trvá 40 týdnů (týdny se počítají od prvního dne vaší poslední normální menstruace). Těchto 40 týdnů se dále dělí na tři trimestry. V tomto článku se dozvíte, co můžete za tuto dobu očekávat, jak se budete cítit a jak se vyvíjí vaše miminko.

klidné dítě

Co je autismus a jak ho poznáte?

Autismus je celkem časté postižení dětského mentálního vývoje, u nás je poměr autistických ke zdravým 1:200. Navíc je tato porucha čím dál častěji diagnostikována a to nejen kvůli působení škodlivých látek z prostředí, ale také kvůli většímu povědomí lékařů. Jak poznáte, že máte doma autistické dítě a co s ním můžete dělat?

kojení

Jak řešit nejčastější problémy při kojení?

Kojení je nejpřirozenější stravou pro dítě, ale občas se mohou při něm vyskytnout nějaké potíže. Někdy se jedná pouze o drobnosti, jindy jde o problém větší. S jakými nejčastějšími potížemi se při kojení můžete setkat a jak je řešit si povíme v tomto článku. Pohodlí je pro obě strany velmi důležité, proto se nebojte tyto problémy řešit.

matka s miminem v porodnici

Podle čeho vybrat vhodnou porodnici?

Porodnic je u nás velmi mnoho, ale některé jsou podle zkušeností celkem špatné a jiné dobré. Podle čeho byste si měla vybrat porodnici, abyste tam byla spokojená? Důležité je zjistit si, co tam běžně dělají, za co se platí a jaký mají přístup k tomu, co chcete vy. Dále se ptejte známých a zjišťujte na internetu, ať máte představu, jak to tam probíhá.

dítě má vyrážku

Rady, jak se starat o dětskou pokožku

Pleť a kůže miminka je velmi citlivá, proto se na ní mohou vytvořit různé vyrážky a ekzémy. Některé nestojí ani za řeč, jiné potřebují speciální přípravky. Víte, jak poznáte, o co vlastně jde a jak se toho můžete zbavit? S každým problémem nemusíte hned za lékařem, protože se dá snadno vyřešit i doma.

přebalené dítě

Jaké jsou výhody konopných a bambusových plen?

Nemáte-li ráda jednorázové pleny a raději saháte po látkových, vyzkoušejte i bambusové nebo konopné. Jedná se o přírodní vlákna, která mají výborné absorpční vlastnosti. Také dlouho vydrží a jsou přirozeně antibakteriální. Horší je ale jejich složitější péče, ale rozhodně se nejedná o postup, který by se nedal zvládnout.

dítě

Nejoblíbenější jména 2015 - nejčastější dětská jména

Nejčastější jména novorozenců z roku 2015 zatím nejsou k dispozici, ale snad již brzy budou. Prozatím se můžete se podívat na nejčastější jména 2014 a 2013 v ČR. Jaká křestní jména se objevila tentokrát na špici? Vychází se z dat Českého statistického úřadu, který je nedávno uveřejnil.

přebalování

Naučte se správně přebalovat novorozence

Novorozenec se přebaluje za den až desetkrát, převážně před kojením. Jak na správné přebalování se můžete naučit již na předporodním kurzu, z knih nebo v tomto článku. Důležité je dbát na správnou péči zadečku a genitálií, stejně tak je nutné vybírat i vhodné pleny a další pomůcky.

očkování

Hexacima - nová vakcína pro nejmenší proti šesti nemocem

Hexacima je nová šestivalentní vakcína, kterou vyvinula společnosti Sanofi Pasteur. Jedná se o alternativní vakcínu k Hexavakcíně. V jedné dávce se dítě rovnou očkuje proti šesti nemocem již od 6. týdne do 2 let věku dítěte. Tato vakcína má být šetrnější a obsahuje jen 600 µg hliníku. Jedná se vlastně o vakcínu Pediacel, ve které je navíc látka proti hepatitidě typu B.

< 3 >