Domů Těhotenství Těhotenství týden po týdnu Porod Šestinedělí Péče o dítě

Těhotenství ve vyšším věku může být nebezpečné

Vydáno: 7. července 2012 v kategorii Těhotenství, napsala Adéla Jánská.

Těhotenství ve vyšším věku

Poslední dobou ženy odkládají těhotenství po třicítce nebo dokonce po čtyřicítce. Může za to dnešní doba, kdy si ženy chtějí nejprve užívat, vydělávat a budovat skvělou kariéru. Na dítě se poněkud zapomíná. Až když začínají velmi hlasitě tikat biologické hodiny, tak se probudí touha po dítěti...Před dvaceti, třiceti lety bylo běžné, že žena měla dítě téměř ihned po škole ve 20 či 25 letech. Nyní se věk těhotenství odkládá a posouvá se čím dál, tím později. Velmi často má žena první dítě po třicítce a poslední dobou stoupá počet maminek (prvorodiček) i po čtyřicítce. S vyšším věkem ale přicházejí nejen větší potíže s otěhotněním, ale i různé zdravotní komplikace u dítěte a matky. Na druhou stranu je žena lépe připravená a vyrovnaná po psychické stránce.

Co vede ženy odkládat těhotenství?

Nebudeme si nic nalhávat, ale dnešní doba plná možností vyzývá ke studování, cestování, budování kariéry, šetření na byt či dům a v neposlední řadě hledání ideálního partnera. Do tohoto kolotoče se často dítě či děti nevejdou. Žena se sama rozhodla, že dítě přijde na řadu až pak. Těžko říct, jestli „pak” nastane po hlasitém tikání biologických hodin, něco jí v životě chybí nebo je do dítěte tlačena partnerem či rodinou...

Potíže s otěhotněním i porodem

S vyšším věkem je také spojena horší schopnost otěhotnění. Tento problém však nemají jen ženy po čtyřicítce, ale často již po třicítce. Řešením bývá umělé oplodnění. Nejlepší věk pro otěhotnění je cca 25 let. Pokud v pozdějším věku otěhotníte, mohou vás kromě potratu čekat i komplikace v těhotenství (těhotenská cukrovka, rizikové těhotenství). Dále je nutné zmínit, že ani porod nemusí být zrovna nejjednodušší. Může vás čekat porod císařským řezem, špatné otvírání děložního hrdla i další komplikace při porodu.

Riziko i pro dítě

Vyšší věk ženy může ovlivnit i dítě různými onemocněními (např. Downův syndrom, vady na mozku). Stejně tak je větší riziko potratu. Proto jsou doporučené důsledné kontroly, aby se zjistilo, zda je vše v pořádku.

Je to fér k dítěti?

Ačkoliv se matky na dítě těší i v pozdějším věku, je také důležité se zamyslet i nad jinou stránkou. Dítě se vám narodí např. ve 40 letech, vaše díte bude maturovat ve vašich 59 letech a promovat ve vašich 64 letech. Ve třiceti bude mít vlastní děti a vám bude 70. Zvládnete výchovu dítěte po celou dobu? Stačí zmínit různé výlety, sport a další koníčky, které nemusíte zvládnout v 50 či 60. Je to tedy zodpovědné mít tak pozdě dítě? Také se může cokoliv stát a vy se nedožijete ani jeho maturity či vstupu na střední školu...

Co si myslíte o tom vy?